Historie

Zakladatel firmy MISTRA, Milan Strašák, svým podnikáním rozvíjí odkaz svého otce Vladimíra. Kořeny firmy totiž sahají až do první republiky, kdy Vladimír Strašák jako čerstvě vyučený zručný řemeslník začal s vlastním podnikáním. Od oprav zemědělských strojů se rychle propracoval k vývoji a výrobě vlastních zařízení– kovacích bucharů Ajax.
I přes náročná období druhé světové války i komunistické totality se podařilo zachovat a předat všechny důležité znalosti a zkušenosti dalším generacím. Díky tomu pak měli Vladimírovi potomci dobré základy pro znovuvybudování firmy. Ta začala vyrábět vysoce specializovaná strojírenská zařízení, z nichž je celá řada modelů patentovaná.

Vše začalo v roce 1937, kdy Vladimír Strašák hned po vyučení založil svoji živnost. Zpočátku opravoval zemědělské nářadí a stroje, zařízení pro domácnost a jízdní kola. Postupně přidal také opravy motocyklů a automobilů. Brzy nato začal zaměstnávat další pracovníky, aby tak zvládl rychle rostoucí počet zakázek.

Kromě oprav strojů je ale začal také vyrábět. Mnoho z jeho výrobků bylo dokonce chráněno patentem. Jednalo se především o následující produkty:
● nůžky a postřikovače pro pěstování ovocných stromů
● elektro vařiče, žehličky a pračky pro domácnosti
● ruční nářadí pro dílny
● oplétací stroje na elektro kabely
● kovací buchary Ajax

Vývoj jeho podnikání utlumila 2. světová válka. Ihned po válce ale svoji činnost obnovil a s bucharem Ajax byl velmi úspěšný na veletrzích. Důvodem bylo pokrokové konstrukční řešení chráněné patentem.
Díky těmto úspěchům pochopitelně firma rostla. Původní výrobní prostory v rodinném domě již nestačily, a tak Vladimír Strašák postavil na tu dobu velmi moderní výrobní závod na zelené louce. Závod se značkou STRA byl špičkově vybavený strojním zařízením i nástroji. Získal zakázky na cca 1000 ks bucharů Ajax za rok na kterých pracovalo 50 zaměstnanců. V tomto počtu ale bylo těžké dostát sjednaným zakázkám a tak bylo v plánu další rozšíření výroby.

Nástup komunistického režimu ale tyto plány zhatil. Výrobní závod STRA byl znárodněn a Vladimír Strašák byl nucen pracovat v kamenouhelných dolech. Znárodněný závod pod cizím vedením postupně upadal.

Po roce 1989 se rodina Strašáků opět vrhla na podnikání, ale budovy závodu STRA jí byly vráceny ve velmi špatném stavu. I přes nutné vysoké počáteční investice do vybavení a rozsáhlou rekonstrukci závodu se obnovené firmě STRA začalo rychle dařit. Příčinou rychlého úspěchu byly především zkušenosti z vývoje strojírenských zařízení, řízením procesů i související administrativy, které Vladimír Strašák nashromáždil a předal svým potomkům.

Už v roce 1990 tak firma STRA znovu vyráběla. Hlavními produkty byly párače kabelů Bobr, aligátorové nůžky KAJMAN v 6 velikostech, pásové brusky Gekon, drážkovačky a drobné výrobky jako rýsovací úhelníky nebo jehly. To znamenalo růst obratu i počtu zaměstnanců. Po úmrtí zakladatele firmy STRA, Vladimíra Strašáka staršího, v roce 1999 nastal rozkol ve vedení firmy. Ten vyvrcholil odchodem syna Milana, který vzápětí založil společnost MISTRA s.r.o. Od své staré firmy odkoupil patent na aligátorové nůžky a vrhnul se na vývoj nových zařízení. MISTRA s.r.o. se velmi rychle stabilizovala na trhu a výroba brzo běžěla na plné obrátky. Firma zařadila do své nabídky řadu zcela nových modelů: lamačku kolejnic BREAKER, vytrhávačku patních lan EAGLE, závěsné nůžky CONDOR, automatické aligátorové nůžky KAJMAN AUTOMATIC 300 a 700 a následně KAJMAN AUTOMATIC GRAVITAČNÍ 700, které jsou ve výrobě do dnes. Současná verze stroje je schopna slisovat a rozstříhat na drobné kusy očištěnou automobilní karoserii. V současnosti dodáváme naše výrobky zákazníkům v tuzemsku i v zahraničí. Špičkovou kvalitu zařízení MISTRA si pochvalují klienti v Polsku, Francii i Kanadě.